خواندنی هاودیدنی ها

زمین چگونه نابودمیشود؟
نویسنده : شاهین توفیقی - ساعت ٤:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱۱/٢٠
 

فرضیه هایی در مورد پایان دنیا

تهدیدهایی برعلیه زمین و نوع بشر تا بحال مطرح شده اند: برخورد سیارکها، سیاهچاله ها، انفجارات پرتوگاما در کهکشانهای نزدیک، دوره ی یخبندان و جابجایی قطبین اما به راستی آیا دوره ی حیات در این کره ی زیبا به پایان خواهد رسید ؟

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از گاردین ، گزینه های گوناگونی برای پایان دنیا در نظر گرفته شده است اما پنج فرضیه که احتمال آن بیشتر از بقیه است را در زیر مرور می کنیم ، فرضیه هایی که هر یک از آنها می توانند علت پایان دنیا باشند.
● ماشینها و هوش مصنوعی
این مقاله با بررسی فرضیه ای آغاز می شود که براساس آن ماشینها و هوش مصنوعی که امروزه دانشمندان نوروساینس با علاقه آن را دنبال می کنند، بر انسان برتری جویند و انسان و دنیا را به نابودی بکشانند.
دماسنج «گرین دیلی» در مورد احتمال وقوع این رویداد درجه یک به ۱۰ را نشان می دهد. در حقیقت احتمال بسیار کمی برای غلبه روباتها بر انسان در اثر فعل و انفعال بیشتر میان انسان و ماشین وجود دارد.
● سقوط یک شهاب سنگ غول پیکر
دومین فرضیه نشان می دهد که زمین در اثر سقوط یک شهاب سنگ غول پیکر، دچار یک حادثه بزرگ می شود و به این ترتیب همانگونه که دایناسورها با برخورد شهاب سنگ به زمین منقرض شدند، انسان نیز نابود می شود و دنیا پایان می یابد. دماسنج “گرین دیلی”، احتمال وقوع این پدیده را ۴ به ۱۰ نشان می دهد.

۶۴۵۳۴۵۳۴۵۳.jpg

در همین راستا سازمان هوانوردی و فضایی آمریکا “ناسا” قصد دارد در آینده نزدیک برنامه شناسایی شهاب‌سنگهای دارای خطر برخورد با زمین خود را گسترده‌تر کرده و صدها سنگ آسمانی با این مشخصات را زیرنظر بگیرد.

برخورد “تونگاسکا” نزدیکترین حادثه از این دست در گذشته است . این برخورد در سال ۱۹۰۸ میلادی موجب از بین رفتن اراضی جنگلی به مساحت ۲۰۰۰ کیلومتر در منطقه سیبری روسیه شده بود. اثری که این برخورد بر سیبری داشته است به اندازه شهر بزرگی همچون نیویورک بوده است.

در حال حاضر  منجمان  در حال بررسی مسیر حرکت شهاب‌سنگی به نام “آپوفیس” بودند که از شانس یک در ‪ ۴۵‬هزار برای برخورد با زمین در روز ‪ ۱۳‬آوریل سال ‪ ۲۰۳۶‬برخوردار بود.

اخترشناسان و کارشناسان علوم فضایی معتقدند برخورد بعدی اصلی با زمین می تواند در ۲۰ سال آینده رقم بخورد. Apophis شهاب سنگی است که گفته می شود در راه زمین است و تجزیه و تحلیلهای صورت گرفته در این زمینه نیز گویای آن است که این برخورد شهاب سنگی به احتمال یک در ۴۵ هزار صورت خواهد گرفت.

برخورد Apophis به زمین می تواند به ایجاد انفجاری به قدرت ۵۰۰ مگاتن منجر شود. این قدرت خیره کننده حداقل ۱۰۰ برابر قدرتمندتر از برخورد شهاب سنگ یاد شده به منطقه سیبری است که هم اکنون ۱۰۰ سال از آن حادثه می گذرد.

خطر شهاب‌سنگها تنها به شهاب‌سنگ “آپوفیس” مربوط نمی‌شود و نیاز به تعیین اصولی مشخص در زمینه مواجهه با این قبیل وقایع ضروری به نظر می‌رسد.

عواقب برخورد شهاب‌سنگی به بزرگی “آپوفیس” با زمین به جنس شهاب‌سنگ و نیز زاویه برخورد آن با زمین بستگی دارد اما به هر حال چنانچه چنین سنگ آسمانی در یک شهر فرود بیاید، تمامی شهر را نابود خواهد کرد.
یکی از پذیرفته‌ترین روشهای مقابله با سنگهای آسمانی که به زمین نزدیک می‌شوند عبارت است از ارسال یک سفینه به سوی شهاب‌سنگ که آن سفینه با حرکت در کنار شهاب‌سنگ برای مدتی مشخص، با استفاده از نیروی جاذبه خود مسیر شهاب‌سنگ را اندکی منحرف کرده و از برخورد آن با زمین جلوگیری می‌کند.

به طور مثال برای شهاب‌سنگی به بزرگی شهاب‌سنگ “آپوفیس” با قطر ‪ ۱۴۰‬متر، یک سفینه باید به مدت ‪ ۱۲‬روز در نزدیکی آن پرواز کند تا بتواند با کمک اثر جاذبه اندک خود، مسیر حرکت شهاب‌سنگ را به میزان جزیی تغییر داده و مانع برخورد آن با زمین شود. چنین ماموریتی در حدود ‪ ۳۰۰‬میلیون دلار هزینه خواهد داشت.
● بیماری فراگیر
سومین فرضیه پیشنهادی این سایت، احتمال خطر همه گیری یک بیماری کشنده را مطرح می کند که می تواند آنفولانزای پرندگان و یا ویروس جدیدی باشد که ممکن است از فردا به سرعت گسترش یابد و میلیونها نفر را در کوتاهترین زمان نابود کند. دماسنج رقم وقوع این پدیده را ۵ به ۱۰ نشان می دهد.

● تقاضای فراتر از عرضه نفت
فرضیه چهارم پیشنهاد می کند که وجود انسان می تواند به سبب پدیده «قله نفت» (Peak Oil) نابود شود. براساس این فرضیه تقاضای نفت سوختی از عرضه آن فراتر می رود. احتمال وقوع این پدیده ۶ به ۱۰ است.
● تغییرات آب و هوا
پنجمین فرضیه که از بالاترین رقم احتمال وقوع برخوردار است، برپایه تغییرات آب و هوایی استوار شده است. به طوری که دماسنج گرین دیلی در این مورد رقم ۸ به ۱۰ را نشان می دهد. براساس این فرضیه، گرم شدن بیش از حد زمین در آینده ای نه چندان دور می تواند خطرات بسیار جدی را به وجود آورد و انسان و تمام جانداران زمین را به ورطه نابودی بکشاند.