خواندنی هاودیدنی ها

تاثیرات سیگاربربدن انسان
نویسنده : شاهین توفیقی - ساعت ۱٢:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱۱/٦
 
طبق یک تحقیق منتشر شده، سیگار درهمان پک های اولیه موجب آسیب زدن به ژن های انسان و بروز سرطان می شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، دانشمندان آمریکایی روز گذشته (شنبه) طی یک گزارش تحقیقی در مجله ی 'تحقیقات شیمیایی در سم شناسی' که ازسوی انجمن شیمیایی آمریکا منتشر می شود، اعلام کردند که آنان برای اولین بار توانسته اند نحوه ی تاثیر مخرب مواد موجود در تنباکو بر بدن انسان و آسیب وارده بر دی .ان . ای (مولکول حاوی اطلاعات ژنیتیکی در یاخته ی جانداران) را دنبال کنند.
این دانشمندان با انجام آزمایش برروی 12 فرد سیگاری داوطلب توانستند تاثیر مواد سمی حاصل از دود سیگار در خون این افراد به ویژه یک ماده سمی به نام فنانترین phenanthrene را که در سیگار یافت می شود، دنبال کنند و پی ببرند که این ماده ی سمی با آسیب زدن به دی ان ای فرد موجب جهش آن و درنتیجه احتمال بروز سرطان می شود.
این مواد سمی علاوه بردود سیگار در اماکنی که ازسوخت زغال سنگ استفاده می شود و نیز موادغذایی کباب شده و زغالی یافت می شود.
آنچه که در این تحقیق موجب شگفتی دانشمندان شد ، این مساله بود که تاثیر این مواد سمی در بدن فرد سیگاری درست 15 تا 30 دقیقه پس از کشیدن سیگار خود را نشان می دهد.
استفن هچت Stephen Hecht دانشمند برجسته گفت این تحقیق ازاین نظر منحصر به فرد است که تاثیرات مضر سیگار بربدن انسان را بدون دخالت دیگر عوامل مضر نظیر آلودگی یا تغذیه ی ناکافی نشان می دهد.
وی گفت: این یافته ها باید هشداری شدید برای کسانی باشد که درصدد سیگار کشیدن هستند.
براساس این گزارش، سرطان ریه روزانه موجب مرگ حدود 3هزار نفر در سراسر جهان می شود که 90درصد مرگ و میر این افراد به خاطر مصرف سیگار است.