خواندنی هاودیدنی ها

ماشین پرنده
نویسنده : شاهین توفیقی - ساعت ۱:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/٢
 

PAL-V نام وسیله ی نقلیه ای است که یکی دیگر از آرزوهای بشر را برآورده کرده است . این وسیله  محصول شرکتی هلندی است که هم توانایی پرواز  و هم توانایی حرکت برروی زمین را دارد.

PAL-V در حالت پروازی بردی معادل 350 تا 500 کیلومتر را می تواند طی کند و بعنوان یک خودرو 1200 کیلومتر را بدون شارژ مجدد منبع سوختش می تواند پشت سر بگذارد. حداکثر سرعت این وسیله در هر دو حالت عملکردی  180 کیلومتر بر ساعت می باشد . از موتور PAL-V هنوز اطلاعات دقیقی در دست نیست اما پیشبینی می شود که از سوخت بنزین و یا سوختهای مکمل بیودیزل و یا بیواتانول برای نیروی پیشرانه استفاده می شود.

کارکردن با PAL-V بسیار آسان می باشد. به علت سرعت چرخش کم روتور کنترل آن بسیار آسان تر از وسایل مشابه مانند هلی کوپتر می باشد . پس از طی مسافت 165 متر آماده ی لندینگ می شود و امکان برخاستن از زمین در همه جا به شرط داشتن یک پی محکم امکان پذیر است و برای اجازه ی پرواز با این وسیله مشتری بین 20 تا 30 ساعت باید آموزش ببیند .

PAL-V احتمالا سال 2013 به بازار خواهد آمد واین در حالی است که این وسله با ابراز علاقه ی شدید ارگان هایی مانند نیروی امداد ، ارتش و پلیس روبرو شده است و مسئولان شرکت هلندی در حال بررسی  گسترش پروژه  در سایر کشورهایی اروپایی و آمریکا می باشند.